La parròquia Claret de Lleida agraeix als clartians la donació de la casa i locals parroquials

11/06/2024

A l'atenció del Govern Provincial dels Claretians

Benvolguts, 

Us fem arribar aquesta nota d’agraïment en relació amb el vostre comunicat del passat 8 de juny, en què ens feu saber que la Congregació del Fills del Cor de Maria heu decidit fer donació de la casa i els locals parroquials - ubicats al carrer Mossèn Pelegrí al barri de Balàfia- a la Parròquia de Sant Antoni M. Claret de Lleida. 

En aquest sentit, i a l’espera de concretar amb més detall com es gestionarà aquesta donació / cessió, el Consell Parroquial en ple, reunit aquest dilluns 10 de juny, hem considerat que cal valorar molt positivament la vostra decisió, atès que ens permetrà donar continuïtat a totes les activitats pastorals que, com ja sabeu per la memòria que us vam fer arribar recentment, s’estan duent a terme a la nostra parròquia, seguint el mestratge del Pare Claret. 

És per aquest motiu que, us volem agrair de tot cor que hàgiu pres aquesta decisió, que considerem  encertada i, sobretot, molt generosa  i desinteressada. Per a  nosaltres, malgrat la tristor que encara ens envaeix pel trasllat dels pares claretians Nemesi Solà, Dion Paskalis i Josep Vilarrubias, i el consegüent buit espiritual i emocional que això ens ha generat, saber que podrem disposar dels locals ha esdevingut una espurna d’esperança i, al mateix temps, una petita recompensa al nostre compromís envers la transmissió del testimoniatge de Pare Claret i les ensenyances de Jesús en la comunitat parroquial i, per extensió, al barri. 

Al mateix temps, sabem i acceptem que tot plegat esdevé un nou repte que entomem amb determinació. Ara més que mai haurem de ser capaços de treballar de manera coordinada, fent-nos càrrec de la gestió diària dels espais i de les nostres activitats, sense el suport i la protecció del P. Nemesi i del P. Dion, sempre tan presents i amatents a les nostres necessitats en tots els grups.  Així mateix, confiem que el nou prevere que el Sr. Bisbe Salvador Giménez designi com a rector per a la nostra parròquia comparteixi amb nosaltres aquest esperit del Pare Claret, que des de fa anys ha esdevingut la nostra inspiració i la base del tarannà de totes les nostres actuacions pastorals. 

Sense més, en nom de tots els grups pastorals i, per extensió, de tots els i les fidels de parròquia, us reiterem el nostre agraïment. I, des de Balàfia - Lleida us transmetem tot el nostre afecte i la nostra estima, tot confiant que tindrem ocasions de retrobar-nos i de comptar amb el vostre suport en tot allò que, a nivell espiritual, ens convingui. 

Gràcies!

Salutacions,

Tot el Consell Parroquial i fidels de la Parròquia de St. Antoni M. Claret de Lleida  

Lleida,10 de juny de 2024