VIII Trobada Interprovincial de parròquies ateses per claretians

12/02/2012
Tema: 

Les parròquies d’Espanya ateses per claretians han celebrat en Madrid, el cap de setmana 10-12 de febrer, la seva VIII trobada. Aquestes trobades tenen lloc cada dos anys i en elles es reflexiona sobre aspectes pastorals de les parròquies, i serveixen també per posar en comú les experiències pastorals que es porten a terme en cadascuna d’elles. El tema d’enguany ha estat: «Renovar la pastoral familiar».

Amb una participació de 82 persones (38 claretians i 44 laics), ha destacat la presència de matrimonis que ja treballen en la pastoral familiar. Els participants pertanyien a les 4 províncies claretianes en Espanya: Bètica, Catalunya, Euskalherria i Santiago. De la nostra parròquia han participat el P. Nemesi i la Conxita López. El P. Josep Mª Abella, General dels claretians, que estava de pas per Madrid camí de Guinea Equatorial, es feu present un moment per saludar i animar els participants.

Han estat dos dies de treball intens, on el bisbe de Terol, Mons. Carlos Escribano, ha desenvolupat el tema de la trobada, en quatre conferències. En totes elles parlà des de la seva experiència com a rector de parròquia, la qual cosa el feia coneixedor dels diferents aspectes que tractava.  Després de cada exposició es dedicà un espai per al diàleg, i alguns aspectes que requerien més temps es tractaren en reunió per grups, amb la seva corresponent posada en comú.

Malgrat la diversitat de les diferents zones allà representades, es constatà que la problemàtica de la pastoral familiar és força similar. Entre altres coses, es destacà la dificultat per aconseguir que els infants, joves i famílies s’integrin en la vida parroquial una vegada han rebut els sagraments. En aquest sentit, Mons. Escribano subratllà, una i altra vegada, que totes les dificultats que presenta la pastoral s’han de viure com a oportunitats per a l’evangelització.

La convivència ha estat agradable, el treball profitós i les celebracions litúrgiques ben preparades i molt viscudes.  Tant de bo que el que hem aprés i viscut en aquests dos dies ho sapiguem transmetre a la nostra parròquia.

Conxita López Torres